Yüksek SEO Puanı ve Site Hızı

Günümüzde herkes web sitesi tasarımı yapabilir. Ancak arama motorlarının indeksleyebilmesi için çok daha fazlası gerekiyor: SEO Mühendisliği

Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi web sayfası tasarımı artık çok kolay. Wix ve Godaddy gibi ücretsiz yöntemler bile var. Biraz daha iş meraklısıysanız, yani veritabanı ve ftp’nin ne olduğunu biliyorsanız, WordPress veya Joomla’da web sayfası kurabilirsiniz. Gelin başlıklar altında neler ortaya çıkabileceğini inceleyelim. Web sitesi türlerini anlatırken bıçak türlerinden bahsedeceğim. Umarım daha iyi anlaşılır.

1- Wix, Godaddy veya barındırma sağlayıcılarının sunduğu ücretsiz web siteleri.
Hazırlanmaları çok kolaydır ve ücretsizdirler. Teknik beceri gerektirmez. Elbette internet dünyasında bedava peynir ancak fare kapanında bulunabilir. Oluşturacağınız bir web sayfası sabit içeriğe sahip olacak ve size bu hizmeti sağlayanlar sağa sola reklam koyabilecektir. Kendi web sitenizde bir rakibin reklamını görürseniz şaşırmayın. Bu tür yerleri bıçak olarak sınıflandıracak olursak ben pidenin yanında gelen plastik bıçak olarak sınıflandırmak isterim. Bıçak var mı? Soruya evet diyorsunuz ama asıl amaç size pide satmak.

2- WordPress, Joomla, Drupal gibi alternatifler
Biraz daha teknik bilgi gerekiyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir FTP programı ile hostinge dosya yüklemeyi ve veritabanı oluşturmayı bilmeniz gerekir. Bu açık kaynaklı ve çok popüler yazılımlar bazı güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Aslında güvenlik sorunu genellikten kaynaklanıyor. Başka bir deyişle, bunlar aslında güvenli sistemlerdir, ancak dünyada milyarlarca WordPress ve Joomla sayfası bulunduğundan, bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını bulmak için can atıyor. Yani doğrudan hedef tahtasına oturuyorsunuz. Güncellemeleri yapmazsanız veya kullandığınız 3. parti modüllerin yazarları güncelleme yapmazsa başınız dertte olur. Acil şifalar dilerim. Bu tür web sitelerini İsviçre çakısı olarak sınıflandırırdım. Aslında her işi yapmak üzere tasarlanmışlardır ama hiçbir işi iyi yapmazlar. Yani ne harika bir testere, ne de harika bir makas. Ancak ortamlarda gösteriş yapmakta fayda var.

3- Yerel web sayfaları
Gerçek bilgisayar mühendisleri veya programcıları tarafından yalnızca sizin için kodlanırlar. İhtiyaçlarınıza göre hazırlanırlar. Sadece ihtiyacınız olan kodları içereceğinden güvenlik sorunu çok azdır. Hızlı çalışırlar. Çünkü her işi yapabilecek binlerce gereksiz css ve javascript kodu içermiyorlar. Veritabanları ve yönetim panelleri bulunmaktadır. İçerik girerek siteyi yönetebilirsiniz. Sürekli güncellenen ve artan içerikler arama motorlarının sevdiği bir özelliktir. Tam elinize göre tasarlanmış, özel çelikten yapılmış bir av bıçağıdır. Kendisinden istenen ve yapması gereken işi mükemmel bir şekilde yapar. Elinizin bir uzantısı gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böyle bir web sitesi ofisinizin bir uzantısı gibi olur. Karakterinizi, iş ahlakınızı ve kalitenizi yansıtır.

Peki iyi bir web sayfasını nasıl tanıyabiliriz?
Uçan, hareketli, yanıp sönen web sayfaları artık geçmişte kaldı. Çevirmeli bağlantı gibi çok yavaş bir hız için fazla hantaldılar. Şimdi hız zamanı. Bir web sayfası 2 saniyeden kısa sürede açılmalıdır. Ve bunu ADSL üzerinden değil cep telefonu interneti üzerinden yapabilmesi gerekiyor. Sayfa içeriğinin (Resim, Javascript, CSS ve metin) toplam boyutu 2mb’ın altında olmalıdır. İçerik özgün olmalıdır. Artık soldan sağa kopyalayıp yapıştırmaktan ibaret değil. Google bunu hemen anlıyor. Sadece bilgisayarın başına oturun, bırakın parmaklarınız konuşsun ve kendi kelimelerinizle kendi işinizi anlatın.

Artık mobil ön planda. Bu nedenle web sitenizin bilgisayarınızdan ziyade cep telefonunuzda nasıl göründüğünü kontrol etmeniz daha iyidir. Çünkü 2019 yılı itibarıyla web sayfası ziyaretlerinin yüzde 56’sı artık mobil cihazlardan yapılıyor. Bu oran giderek artacak. Bu nedenle mobil uyumlu bir web sayfası çok önemlidir. Google bu konuya o kadar önem veriyor ki, tıklanacak nesneler arasındaki mesafeyi bile hesaplıyor. Kullanıcı tombul parmaklarıyla yanlış yere tıklamak istemez.

Hız
Google PageSpeed ile dilediğiniz web sayfasının hızını test edebilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Bu adrese tıklayın ve web sayfasını yazın. Analiz et butonuna bastığınızda size sitenin hız puanını verecektir. Piriteknoloji.com’u test etmekle uğraşmayın, biz zaten sürekli test ediyoruz. Sitemiz Google hız testinden 98 puan alarak hız şampiyonudur.

Peki Zeki Müren (Google) da bizi görecek mi?
Peki, çok güzel bir web siteniz var ama onu kim ziyaret edecek? Ziyaretçileri nasıl çekeceksiniz? Aracınızın arkasına veya kartvizitinize web adresinizi yazarak mı :)? Bunu başka bir yazımda anlatacağım. Unutmayın kalite, ulaşılması çok zor bir şeydir ve ancak profesyonellerle çalışıldığında mümkün olur.